اینترنت 5G چه برتری‌هایی نسبت به 4G خواهد داشت؟

اینترنت 5G چه برتری‌هایی نسبت به 4G خواهد داشت؟

تاریخ انتشار: 28 خرداد 98

شبکه‌ی 5G دیر یا زود به زندگی همه‌ی مردم وارد می‌شود و قطعا دستاوردهای مهم و پیشرفت‌های زیادی نسبت به شبکه‌های قبلی به‌همراه خواهد داشت.

 

1- پخش ویدئوهای با کیفیت بالا را می‌توان یکی از مزایای روشن افزایش سرعت در شبکه‌های مخابراتی آینده دانست. حتی امکان بخش آنلاین ویدیوهای 8K نیز با سرعت فراهم می شود.

 

2- افزایش حجم قابل دانلود، امکان افزایش حجم داده‌ها را نیز به توسعه‌دهنده‌ها می‌دهد. درنتیجه احتمالا شاهد بازی‌ها و اپلیکیشن‌هایی با گرافیک بهتر و قابلیت‌های بیشتر نیز خواهیم بود و بازی های آنلاین به شدت گسترش پیدا می کند.

 

3- پخش زنده‌ی رویدادهای ورزشی و کنسرت به‌‌صورت واقعیت مجازی، مفهوم جدیدی نیست. با گسترش 5G می‌توان انتظار داشت که هر کاربری تنها با یک اتصال اینترنت و عینک مخصوص واقعیت مجازی، حداکثر تجربه‌ی واقعی را از رویدادهای زنده داشته باشد.

 

4- تماس‌های ویدئویی در حال حاضر کاربران و طرفداران زیادی دارند. با سرعت کنونی اتصالات 4G هم می‌توان تماس‌هایی با کیفیت بالا را تجربه کرد. نسل بعدی تماس‌ها در این حوزه به‌صورت تماس هولوگرافیک خواهد بود که شرکت‌هایی همچون وودافون تاکنون نمونه‌های موفقی از آن را آزمایش کرده‌اند.

 

5- در آینده‌ی تحت سلطه‌ی 5G شاید تبلیغات بیلبوردی شخصی‌سازی‌شده، آنچنان دور از انتظار نباشند. تبلیغاتی که به‌جای نمایش روی تجهیزات شهری، روی عینک هوشمند یا حتی شیشه‌ی جلوی خودروی شما پخش شوند.

 

6- اینترنت 5G می‌تواند به‌عنوان عنصری حیاتی در عمومی شدن خودروهای خودران عمل کند. چنین خودروهایی برای کاربرد بهینه باید توانایی ارسال و دریافت داده با خودروهای دیگر، جاده‌های هوشمند و عناصر دیگر را داشته باشند. درنتیجه به اتصالی سریع، تأخیر پایین در پاسخگویی، پهنای باند عظیم و پایداری بالای شبکه نیاز خواهد بود.

 

7- یکی از حوزه‌هایی که قطعا از مزایای اینترنت 5G بهره خواهد برد، اینترنت اشیاء است. اگرچه اکنون نمونه‌هایی اولیه از این فناوری مانند ترموستات‌های هوشمند خانگی، چراغ‌های هوشمند و و موارد مشابه را در زندگی روزمره‌ی خود می‌بینیم، هنوز ظرفیت‌های متعددی از آن ناشناس هستند که به کمک اینترنت پرسرعت ارتقا پیدا می کنند.