مشخصات پردازنده Kirin 990 توسط هوآوی اعلام شد

مشخصات پردازنده Kirin 990 توسط هوآوی اعلام شد

تاریخ انتشار: 3 شهریور 98

هوآوی به خوبی از انتشار جزئیات و مشخصات پردازنده Kirin 990 پیش از معرفی رسمی آن جلوگیری می‌کند، با این حال روز گذشته یکی از مدیران این شرکت اطلاعاتی اندک از چیپ جدید هوآوی که قرار است در بسیاری از محصولات امسال و سال آینده شرکت استفاده شود را اعلام کرد.

 

مطمئنا اطلاعات بیشتری از این پردازنده در نمایشگاه تجاری IFA 2019 منتشر خواهد شد، اما یانمین وانگ، مدیر بخش اروپای مرکزی، شرقی، شمالی و کانادای هوآوی روز گذشته اطلاعات تقریبا جدیدی از پردازنده جدید این شرکت را اعلام کرد. از این پردازنده در دستگاه Mate X استفاده خواهد شد. میت ایکس اولین گوشی تاشوی هوآوی خواهد بود. البته هوآوی اعلام کرده که تاریخ عرضه این محصول نسبت به چیزی که از ابتدا اعلام شده بود کمی به تاخیر خواهد افتاد. این احتمال وجود دارد که میت ایکس در نوامبر امسال با مشخصات بهتر و با سیستم دوربین RYYB دوباره معرفی شود.

 

وانگ همچنین اعلام کرد که این پردازنده با استفاده از تکنولوژی بهبود یافته 7 نانومتری ساخته خواهد شد که نسبت به پردازنده Kirin 980 انرژی کمتری مصرف می‌کند. از این پردازنده در برخی از مدل‌های گران قیمت سال 2020 هوآوی استفاده خواهد شد. یکی از مهمترین ویژگی‌های اضافه شده به این سی پی یو، قابلیت تطابق کامل با استانداردهای معمول 5G است. به این ترتیب دستگاه‌هایی که در آن‌ها از Kirin 990  استفاده شده مطمئنا از 5G پشتیبانی خواهند کرد. این احتمال وجود دارد که هوآوی با ترکیب مودم 5G و چیپ پردازنده، فضای بیشتری برای استفاده از قطعات مدرن‌تر در داخل بدنه گوشی داشته باشد.

 

با اینحال هنگامی که در مورد تطابق این پردازنده با استاندارد 5G آمریکا که در محدوده 30 تا 300MHZ   قرار دارد سوال شد، آقای وانگ پاسخی به خبرنگاران نداد. پردازنده جدید هوآوی از قابلیت ضبط ویدئوی 4K  با فریم ریت 60FPS  پشتیبانی خواهد کرد. پیش از این پردازنده‌های کوالکام اسنپ دراگون 855 و اگزینوس 9825 تنها چیپ‌هایی بودند که امکان ضبظ ویدئو UHD با فریم ریت 60FPS  را داشتند و هوآوی با پردازنده‌های Kirin 970 و Kirin 980 از این رقابت عقب مانده بود.