کایرین 990 هوآوی نخستین پردازنده پرچمدار دنیا با مودم 5G یکپارچه

کایرین 990 هوآوی نخستین پردازنده پرچمدار دنیا با مودم 5G یکپارچه

تاریخ انتشار: 17 شهریور 98

طی سه سال گذشته، هوآوی نسل جدید از پردازنده‌های بالارده‌ی خود را در رویداد IFA برلین معرفی کرده بود. چینی‌ها امسال نیز با پرده‌برداری از کایرین ۹۹۰، این سنت را ادامه دادند. پردازنده‌ی جدید برای نخستین بار در گوشی میت ۳۰ به‌کار گرفته خواهد شد؛ فبلت موردانتظار و پرحاشیه‌ای که ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) از راه خواهد رسید.

 

هم‌زمان با آغاز گذار به دوران 5G، بازار دوگانه‌ای شکل گرفته است؛ در برخی مناطق هنوز پوشش 5G آماده نشده است؛ بنابراین کاربران این مناطق تمایلی به صرف هزینه‌ی بیشتر برای خرید گوشی‌های گران‌قیمت 5G ندارند؛ اما در سویی دیگر، کاربران سوار بر موج5G  شده‌اند. بدین ترتیب هوآوی برای پاسخ‌دادن به هر دو دسته، برای نخستین بار پردازنده‌ی پرچم‌دارش را در دو نسخه‌ی 5G & 4G به ‌ترتیب با نام‌های Kirin 990 و Kirin 990 5G معرفی کرد.

 

دو پردازنده‌ی جدید هوآوی از بسیاری جنبه‌ها نظیر تعداد هسته، پشتیبانی از رم و دوربین یا میزان حافظه‌ی ذخیره‌سازی یکسان هستند؛ اما صرف‌نظر از نوع مودم، در برخی زمینه‌های کلیدی نظیر عملکرد NPU یا فرکانس هسته‌ها، تفاوت دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. پردازنده‌ی Kirin 990 5G به‌معنای واقعی کلمه، طراحی یکپارچه‌ای دارد و از شبکه‌های Sub-6 GHz 5G روی هر دو معماری SA و NSA پشتیبانی می‌کند. تا به این لحظه هیچ‌یک از شرکت‌های کوالکام، سامسونگ یا اپل، چنین پردازنده‌ای معرفی نکرده‌اند.

 

چینش هسته‌های CPU در هر دو پردازنده یکسان است؛ دو هسته‌ی A76 با فرکانس بالا، دو هسته‌ی میانی A76 و چهار هسته‌ی کم‌مصرف A55 در کنار هم، نقش پردازنده‌ی میانی را بازی می‌کنند. هرکدام از این مجموعه‌ها، برای ارائه‌ی عملکرد منعطف‌تر براساس بار محاسباتی، دامنه‌ی توان و فرکانس منحصربه خود را دارند. توجه داشته باشید که فرکانس هسته‌های میانی و کم‌مصرف در نسخه‌های5G & 4G  اندکی متفاوت است.

 

به‌لطف بزرگ‌تر شدن ابعاد پردازنده، چینی‌ها واحد پردازش گرافیکی ۱۰ هسته‌ای Mali-G76 به‌کاررفته در کایرین ۹۸۰ را به نسخه‌ای ۱۶ هسته‌ای ارتقا داده‌اند. فرکانس ماژول از ۷۵۰ به ۷۰۰ مگاهرتز کاهش یافته است؛ اما هوآوی باور دارد که GPU‌ عریض‌تر با وجود ولتاژ و فرکانس کاری پایین‌تر، عملکرد بهتری ارائه خواهد داد.

 

صرف‌نظر از مودم 5G بزرگ‌ترین تغییر در کایرین ۹۹۰ به واحد پردازش عصبی (NPU) آن بازمی‌گردد. در‌حالی دو نسل پیشین از پردازنده‌های بالارده‌ی هوآوی، معماری شرکت دانش‌بنیان Cambricon Technologies را در بطن واحد NPU‌ خود داشتند، کایرین ۹۹۰ نخستین پردازنده‌ی پرچم‌دار چینی‌ها با معماری اختصاصی این شرکت موسوم به داوینچی خواهد بود.