فاز دوم رجیستری از سه‌شنبه

فاز دوم رجیستری از سه‌شنبه

تاریخ انتشار: 10 دی 96 رجیستری،مدیاپردازش

بر اساس گزارش حسین فلاح جوشقانی، هر گوشی یا تبلت سیم‌کارت خور که تا ساعت ۱۲ شب دوشنبه ۱۳ آذرماه در شبکه فعال شده باشد به عنوان گوشی مجاز شناخته می‌شود، اما پس از این تاریخ هر مدل گوشی و تبلت از برند «اپل» که به صورت قانونی وارد کشور نشده و در سامانه‌های گمرگی و وزارت صنعت ثبت نشده باشد، در شبکه مخابراتی کشور، سرویس نخواهد گرفت.

وی گفت: وزارت صنعت موظف شده که فرآیند را به گونه‌ای پیش ببرد که از مبدایی که گوشی وارد کشور می‌شود، چیزی تحت عنوان کد فعالسازی یا هولوگرام، روی جعبه آن نصب شود تا خریدار با داشتن کدفعال‌سازی، اطمینان داشته باشد که گوشی، قانونی است.

به گفته‌ی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، فرآیند ثبت کدفعال‌سازی در شبکه مخابراتی کشور به این شکل است که در زمان خرید گوشی، کاربر با واردکردن سیم‌کارت درون آن، کدفعال سازی را به همراه شماره سیم‌کارت به سامانه‌ای (کددستوری) که به زودی اعلام می‌شود، ارسال کند تا گوشی در شبکه به ثبت رسیده و سرویس بگیرد. این اقدام درصورتی با موفقیت اجرا می‌شود که گوشی قبلا توسط واردکننده، در سامانه‌های گمرکی ثبت شده باشد. دراین صورت دو کد با هم تطبیق داده می‌شود و در شبکه سرویس می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه تا یک ماه کاربر می‌تواند با این گوشی، از شبکه مخابراتی کشور سرویس بگیرد اما پس از یک ماه از شبکه خارج می‌شود، توصیه کرد که اگر خریداران دیدند که گوشی کد فعالسازی ندارد از خرید آن اجتناب کنند.

رئیس رگولاتوری تاکید کرد که مشترکان درهمین حال می‌توانند کد شناسه گوشی ( IMEI ) را که روی جعبه گوشی قرار دارد به سامانه‌ای که به زودی اعلام می‌شود، ارسال کنند و درصورتی که گفته می‌شود این گوشی در سامانه گمرک ثبت نشده است، از خرید آن اجتناب کنند. چرا که درصورتی‌که گوشی را خریداری کنند برای فرآیند ثبت آن، به دردسر می‌افتند.

وی با بیان اینکه تامین کننده های گوشی قول دادند که تا ۲ برابر نیاز بازار، گوشی قانونی وارد بازار کنند افزود:

ما در این بازه زمانی ۴۰ روزه (از ۲۸ مهرماه تا ۱۴ آذر) صبر کرده‌ایم که مطمئن شویم فرآیند به درستی پیش می‌رود و مردم متضرر نمی‌شوند.

اپل از نظر حجم و تعداد، ۱۱ درصد بازار گوشی موبایل ایران را در اختیار دارد و به همین دلیل این طرح را با این مدل که هم سهم خوبی در بازار دارد و هم سهم آن آنقدر نیست که بازار را تحت تاثیر زیاد قرار دهد، شروع کردیم. البته این تصمیم طولانی مدت نخواهد بود و ما ظرف مدت مشخص (حدود ۴۵ روز دیگر)، مدل‌های دیگر را وارد این فرآیند خواهیم کرد.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد که درصورتی که مردم ظرف مدت باقی مانده تا ۱۴ آذر، گوشی آیفون بخرند حتما رجیستر و ثبت در شبکه می‌شود که البته این مشروط به این است که گوشی را روشن کرده و استفاده کنند. نه اینکه آن را امروز خریداری کرده و یک ماه دیگر بخواهند آن را روشن کنند. در آن صورت، گوشی وارد بازه اعمال سیاست رجیستری می‌شود.

اگر گوشی همراه با گردشگر خارجی وارد کشور شود تا یک ماه قابل استفاده است وبرآوردها نشان می دهد که حدود ۹۹ درصد گردشگران پس از یک ماه از کشور خارج می‌شوند و نیازی به فعال‌سازی گوشی و گذراندن فرایند ثبت نخواهند داشت.

بر اساس گزارش وی، اما ایرانیانی که از خارج کشور با خود گوشی به همراه داشته باشند باید با پرداخت عوارض گمرکی، گوشی را در سامانه‌ی گمرک که در تمامی مبادی فرودگاهی و گمرکات کشور فعال است، ثبت کرده و کد فعال‌سازی دریافت کنند. مسافرانی که به این توصیه‌ها توجه نداشته باشند تنها یک ماه می‌توانند از گوشی وارد شده به کشور استفاده کنند.

فلاح جوشقانی با تاکید بر اینکه امکان ثبت گوشی پس از ورود به کشور و استفاده یک ماهه از آن در گمرک وجود نخواهد داشت، ادامه داد:مطابق مقررات، جنسی که بدون ثبت در گمرک و پرداخت عوارض، وارد کشور می‌شود غیرقانونی تلقی شده و امکان اینکه دوباره برای ثبت به گمرک برگردد را نخواهد داشت.

به گفته‌ی معاون وزیر ارتباطات، درصورتی که این روال ممکن بود، واردکنندگان گوشی را به راحتی به صورت قاچاق وارد کشور می‌کردند و باقیمت پایین‌تر به خریدار می‌فروختند اما فرآیند ثبت را به دوش خریدار می‌گذاشتند و بازهم مردم برای ثبت در گمرک به دلیل لزوم طی کردن فرآیندهای قانونی، دچار چندین برابر ضرر و دردسر می‌شدند.